Ako si vybrať správny CESTOVNÝ KUFOR?

Hľadáte cestovný kufor, no zo širokej ponuky si neviete vybrať ten najvhodnejší? Tento článok Vám prinesie pohľad do sveta kufrov a na základe Vašich požiadaviek Vám pomôže vybrať ten správny.

Už sa neviete dočkať letnej dovolenky, alebo sa chystáte na služobnú cestu? Ak chcete cestovať komfortne a cestovanie si uľahčiť, nezabúdajte na kvalitnú batožinu. V súčasnosti sa stal kufor na kolieskach neodmysliteľnou súčasťou takmer každej cesty.


História cestovného kufra sa začala písať v roku 1987, keď pilot Boeingu 747 Bob Plath si v domácej dielni nainštaloval na svoj cestovný kufor kolieska a teleskopickú rukoväť. Jeho prvými zákazníkmi boli spočiatku iba ostatní piloti a pracovníci leteckej spoločnosti. Postupom času si však batožinu pilotov začali všímať aj cestujúci a pýtali sa, kde si môžu taktiež zakúpiť takýto kufor. V roku 1989 si nechal Bob Path svoj vynález patentovať a založil firmu Travelpro, ktorá sa stala jednou z najrýchlejšie rastúcich firiem v USA. Aj kolieska kufrov sa po desaťročia vyvíjali. Spočiatku boli kolieska ako z prepravného vozíka. Upevnené boli na zadnej strane kufra a chod bol možný iba jedným smerom. Najnovšia generácia kufrov disponuje štyrmi kolieskami, ktoré sa pohybujú všetkými smermi. Výhodou kufrov so štyrmi kolieskami je, že nevyžadujú toľko úsilia pri pohybe, nie je potrebné ho iba ťahať, môžete ho jednoducho tlačiť popri sebe. Takýto kufor je aj značne stabilnejší. Vzhľad a funkčnosť kufra na kolieskach sa od jeho vynájdenia takmer vôbec nezmenili. Hlavné zmeny nastali v kvalite materiálu, hmotnosti a veľkostiach kufrov.

Ako si vybrať ten najvhodnejší?
Porovnanie veľkosti kufra k výške postavySúčasná ponuka kufrov na trhu je nesmierne široká. Pri výbere najvhodnejšieho cestovného kufra je dôležité zodpovedať si niekoľko základných otázok. V závislosti od odpovede si vyberiete ten najideálnejší kufor podľa Vašich potrieb a požiadaviek. Pri častom používaní cestovného kufra sa určite vyplatí investovať do drahšieho kufra. Pri občasnom používaní kufra dobre poslúžia aj lacnejšie kufre. Majte však na pamäti, že cena kufra nemusí zodpovedať jeho kvalite. V prípade kufrov je to ako s topánkami, či kabelkami. Jeden kufor neposlúži na všetky príležitosti. Preto je dobré zvážiť aj kúpu sady kufrov. Tá obsahuje niekoľko kufrov v rôznych veľkostiach v rovnakom dizajne. Pri dizajne kufrom platí staré známe „koľko ľudí – toľko chutí“, preto výrobcovia batožiny v súčasnosti ponúkajú množstvo rôznych modelov a variantov pre každého. Je potrebné však počítať s tým, že kufor v jednoduchom dizajne býva spravidla aj lacnejší. Jednou z najzákladnejších otázok pri výbere kufra je, na aký účel kufor potrebujem. Či sa už chystáte na dlhšiu,alebo kratšiu cestu, na výber máte spravidla z troch veľkostí. Pri dlhších cestách, prípadne ak potrebujete do kufra zbaliť celú rodinu odporúčame stredný, alebo najväčší kufor (veľkosť M alebo L). Ak sa chystáte iba na kratšiu cestu, postačí Vám najmenší kufor (veľkosť S). Väčšina takýchto kufrov je rozmermi vhodná aj ako príručná batožina na palubu lietadla. Vo väčšine prípadov každá letecká spoločnosť umožňuje odmerať si veľkosť Vašej batožiny. Je na to určený kovový box, ktorý ma veľkosť palubnej priehradky, ktoré sú nad hlavami cestujúcich. Ak sa Vám do nej kufor zmestí, bez obáv ho môžete vziať na palubu. Väčšina malých kufrov spĺňa prísne pravidlá leteckých spoločností ohľadom maximálnych rozmerov príručnej batožiny. U väčšiny leteckých prepravcom sú maximálne rozmery príručnej batožiny 55 x 40 x 20 cm (v x š x h). Pochopiteľne, väčšiu batožinu je možné uložiť v batožinovom priestore lietadla.


Tip: Pred kúpou vhodného cestovného kufra, ktorý by Vám vyhovoval, si na stránkach leteckej spoločnosti pozrite inštrukcie, aké sú povolené rozmery a váha batožiny, ktorú je možné vziať si so sebou na palubu lietadla. Každá letecká spoločnosť má vlastné prepravne podmienky.

Druhou, nemenej dôležitou otázkou je, z akého materiálu kufor potrebujem. Pri výbere kufra je jeho materiál jedným z rozhodujúcich kritérií. Čo sa týka materiálu, ponuka nie je veľmi pestrá. Vybrať si môžete z nylonových (textilných), alebo zo škrupinových (plastových) kufrov. Najpredávanejšie sú textilné kufre, keďže sú odolnejšie a jednoduchšie na údržbu. Či si už kúpite textilný, alebo plastový kufor uistite sa, že kupujete kvalitu, aby ste si pri ďalšej dovolenke nemuseli kupovať nový kufor.


                O výhodách a nevýhodách textilných a škrupinových cestovných kufrov si môžte prečítať TU.
 

Každý typ kufra disponuje rozdielnymi funkciami, či doplnkami. Pri výbere správneho kufra treba okrem materiálu a dizajnu dbať aj na komponenty, bez ktorých by sme si manipuláciu s kufrom nevedeli ani predstaviť. Ide hlavne o kolieska, rúčky, zámok a podobne. Zaujímať by Vás mal hlavne materiál a riešenie.
Cestovné kufre na kolieskach sú vybavené aj teleskopickou rukoväťou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou každého kufra. Rukoväť je možné v závislosti od Vašej výšky vysúvať, častokrát v troch polohách.

 

Bezpečnosť Vašej batožiny je zabezpečená zapínaním zipsov do vysiaceho zámku, alebo do bezpečnostného TSA zámku. Ten sa vyžaduje hlavne pri cestách do USA, prípadne Austrálie a pod. Pri cestovaní lietadlom Vaša batožina podlieha dôkladnej kontrole skenovaním, v niektorých prípadoch je potrebné batožinu skontrolovať aj fyzicky otvorením kufra. Pri takejto kontrole môže dôjsť k poškodeniu Vášho zámku. TSA zámok umožňuje batožinu otvoriť bez poškodenia zámku pomocou špeciálneho univerzálneho kľúča. Takýto univerzálny kľúč nebýva súčasťou kufra, majú ho iba na to poverení bezpečnostní pracovníci. Po tom, ako Vám batožinu skontrolujú, kufor naspäť uzamknú. V takomto prípade vo vnútri kufra nájdete protokol o vykonaní takejto prehliadky. Najnovšie TSA zámky disponujú aj indikátorom, ktorý Vás upozorní, že Vaša batožina bola takto otvorená a skontrolovaná. TSA zámok býva v súčasnosti súčasťou kufra, pri starších modeloch kufrov je možné dokúpiť takýto zámok aj dodatočne.

Škrupinový kufor s predným vreckomČastým kritériom pri výbere kufra je taktiež množstvo vnútorných a vonkajších vreciek. Ak je pre Vás dôležité, aby kufor obsahoval aj menšie vrecká na vonkajšej strane, určite siahnite po textilnom kufri. Škrupinové kufre častokrát disponujú iba vnútornými priehradkami. V súčasnosti sú už na trhu k dispozícii aj škrupinové kufre s možnosťou vyklápania predného vrecka. Vývoj cestovných kufrov sa čoraz viac prispôsobuje požiadavkám zákazníkov, preto sa na pri hľadaní toho Vášho najvhodnejšieho kufra môžete stretnúť aj s kuframi so špeciálnym priestorom na špinavé a čisté oblečenie, vstavaný vešiak, či zrkadlo. Interiér kufrov je vo väčšine prípadov rozdelený na 2 časti. Hlavný hlbší priestor je opatrený kompresnými popruhmi Toto krížové upínanie zabezpečí pevné zafixovanie batožiny vnútri kufra Druhá priehradka sa nachádza na veku kufra. Ide o látkovú alebo sieťovanú priehradku s možnosťou odklápania. Je vhodná na drobnosti ako kozmetika, príslušenstvo k telefónu ale drobná kniha, či poznámkový blok. Čo sa týka manipulácie s kufrom, tú zabezpečujú kolieska v spodnej časti kufra. Na výber sú kufre s dvoma, alebo štyrmi kolieskami. Je už na Vás, či dáte prednosť pogumovaným kolieskam pre tichší chod, alebo odolnejším plastovým. Pri manipulácii s kufrom zohráva veľkú úlohu veľkosť koliesok. Všeobecne platí, že čím väčšie kolieska, tým jednoduchšia manipulácia a chod kufra. Používanie štvorkolesového kufra je výhodné aj zo zdravotného hľadiska, keďže takto eliminujeme namáhanie ruky a chrbtice. Takýto kufor je taktiež skvelým pomocníkom pri posúvaní sa v radoch, keďže nie je potrebné kufor nakláňať, stačí ho iba jemne posúvať popri sebe. Nevýhodou však je samovoľné posúvanie sa kufra po šikmom povrchu.Aby ste predišli hľadaniu svojej batožiny na batožinovom páse na letisku, vyberte si kufor v pestrých farbách, alebo vzoroch.

Ak však chcete, aby Váš kufor vyzeral zakaždým inak, alebo aby ladil k Vášmu aktuálnemu outfitu, vyberte si jednofarebný kufor a k nemu obal na kufor v dizajne, aký sa Vám páči a vyhovuje Vám. Takto Vám stačí jeden kufor, ktorý môže vyzerať stále inak. Cena takéhoto obalu je neporovnateľne nižšia ako investícia do viacerých kufrov. Použitie takéhoto obalu taktiež ochráni Vašu batožinu pred poškodením aj znečistením.

Pestrú ponuku kufrov, rôznych veľkostí, materiálov a štýlu nájdete v kategórii cestovné kufre. Neváhajte a objednajte ešte dnes.

✓ 3% zľava za registráciu  ✓ 24 mesačná záruka  ✓ 14 dní na vrátenie tovaru  ✓doručenie do 48 hodín ✓ 97% spokojných zákazníkov

 

SPÄŤ NA ČLÁNKY BLOGU >>>